Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.
TELEFÓN: +421 911 486 484
E-MAIL: info@askpn.sk
Festival organizačne a prevádzkovo zabezpečujú spoluorganizátori AŠK Piešťany, MsKS Piešťany a Hory a Mesto,O.Z. ako sprievodnú akciu 46. ročníka Pešťanskej Buď-fitky.
Plagát (PDF)
Yong Deng, 12-ročný chlapec z altajských hôr v čínskom Sin-ťiangu, nasleduje zvyky svojich predkov – lyžuje na lyžiach potiahnutých kožušinou a jazdí na koňoch, hlavnom dopravnom prostriedku miestnych obyvateľov, etnických Tuvincov. No Yonga Denga lákajú aj výdobytky modernej doby a namiesto lyžovania sa chce naučiť jazdiť na snouborde. A tak sa s otcom dohodne, že ak sa mu podarí vyhrať lyžiarske preteky, dostane novú dosku.
Naša spoločnosť aj náš vzťah s prírodou sú založené na príbehoch. Rosie Watson a Mike Elm majú pocit, že od stola toho veľa nezmôžu, a tak sa rozhodnú prebehnúť a prebicyklovať zo Spojeného kráľovstva do Mongolska a prerozprávať nám príbehy ľudí, ktorých ovplyvňuje klimatická kríza, a zmeny, ktoré musíme vo svojom živote urobiť, aby sme začali písať nový príbeh o našom mieste v prírode.
Príbeh mladých ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu loďou z Kanárskych ostrovov do južnej časti Senegalu, aby priniesli jednoduché filtre na vodu do oblasti Casamance. Vizuálna mozaika zachytáva útek z konzumnej spoločnosti a príbeh hľadania zmyslu života v pomoci iným. Remedy zobrazuje proces implementácie projektu „Voda pre Senegal“, občianskeho združenia People of hope, ich úspechy a neúspechy, úskalia a problémy, ktoré sprevádzajú ich cestu. Zobrazuje kultúru a život miestnych obyvateľov a zároveň poukazuje na dopad klimatických zmien na život komunít v tomto regióne. Rozoberá efektívnosť a udržateľnosť tohto projektu a kladie otázku závislosti komunity na rozvojovej pomoci. Cieľom filmu je zvýšiť informovanosť o problémoch s vodou vo svete, poukázať na viditeľné dopady zmeny klímy a inšpirovať ľudí, aby sa aktívne zapájali do diania okolo nás.
Krátky film o zimnej jazde na fatbajkoch v kanadských Skalnatých vrchoch.
5. mája 2020 - 50. deň v karanténe. “Mám 17 rokov. Od svojich ôsmych hrám na violončelo a od trinástich makám takmer každý deň v posilke… Tento rok do školy moc nechodím, pandémia mi však dáva zabrať aj pri dištančnej výuke. Tak ako každému. Avšak mám taký malý sen. Prebehnúť všetky kopce v Malých Karpatoch za jeden deň. Myslíš, že sa to dá?”Juraj (17 rokov), Gymnázium Matky Alexie, Bratislava. Rok 2020 bol super. Super náročný, super autentický, super plný výziev a riešení. Pandémia COVID-19 nečakane zrušila plány mnohým ľuďom na celom svete. Organizátori ultramaratónov na tom neboli inak. A tak sa stalo, že aj STEFANIK TRAIL plánovaný na 6. mája musel byť presunutý na rok 2021. V deň pôvodne plánovaného štartu však na Bradle začalo unikátne dobrodružstvo, ktoré by bez tejto náročnej situácie nikdy nevzniklo. Prinieslo mi do života nezaplatiteľný zážitok s vlastným synom, kedy sa môj Juraj (17) postavil na štart svojho prvého ultramaratónu v živote. Bez špeciálneho bežeckého tréningu, avšak s obrovským odhodlaním a tisíckami hodín odcvičených v posilňovni. Na 144 km trase ho sprevádzal nejlepší pacer, akého si mohol priať – kamarát, zakladateľ a organizátor STEFANIK TRAIL Martin Urbaník.
Otvorenie 46. Piešťanskej BUĎ FITky -primátor mesta Peter Jančovič.
Beseda o Evereste s Marianom Šajnohom, účastníkom expedície na Mount Everest.
Klimaticky neutrálna cesta na bicykli a kajaku cez Alpy. Štyria kajakári Olaf Obsommer, Jens Klatt, Adrian Mattern a Bren Orton sa na bicykloch vydali za alpskými prírodnými skvostami a rýchle jazdy na divokých riekach boli už len čerešničkou na torte. Títo športovci musia často za divokou vodou lietať a zanechávajú tak za sebou obrovskú uhlíkovú stopu. Preto chceli ísť príkladom a zároveň na chvíľu uniknúť z ruchu každodenného života. Všetko, čo Adrian, Bren, Olaf a Jens potrebovali na cestu, si viezli na bicykloch: čln, pádlo, kajak, stan, spacák, oblečenie a jedlo. Jednu vec si však nepribalili – poriadne svaly na nohách. Veď načo by aj kajakárom boli?
Pre opatrenia z dôvodu pandémie Covid19 prežíva Mikel každý deň ponorený do nútenej monotónnosti. Spomienky na dobré časy a sny o nových dobrodružstvách mu však dodávajú energiu potrebnú na prekonanie neobvyklej situácie. Na festivale Hory a Mesto 2021 ocenený cenou : „Najlepší krátky film“.
Tesne pred tým, ako sa v marci 2020 začnú postupne v Európe zavádzať cestovné obmedzenia, sa chalani z Mountain Tribe vydávajú na skialpinistické dobrodružstvo do Ötztalských Álp. Ako ubytovanie im poslúži stará colnícka chatka pri vysokohorskom priesmyku Timmelsjoch, ktorý býva v zime uzavretý. Pandemická situácia sa však zhoršuje rýchlejšie, než sa očakávalo. Spočiatku euforická nálada slabne a medzi freeridermi sa šíri vnútorné napätie. Po nekonečných telefonátoch s príbuznými a políciou sa rozhodnú predčasne ukončiť filmový projekt. Avšak celé údolie Ötztal je uzavreté a návrat domov otázny.
Basejumping vo wingsuit obleku sa často prezentuje ako vzrušujúca adrenalínová zábava. Krátky film Oslnený nás však zavedie hlbšie do kontemplatívnejších aspektov skákania, keď sa David Walden s partiou vydajú do hôr na Novom Zélande. Nádherné scenérie a hypnotická kinematografia nás vytrhnú z každodenného života a zavedú do sveta vzduchu, zeme a lietania.
Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu... Film ocenený viacerými medzinárodnými oceneniami. Na festivale Hory a Mesto 2021 ocenený „Cenou poroty „
Plagát
Ocenenie filmu